- Reklama -magazín

Žiarlivosť – čo je ešte normálne?

spot_img

Začneme príbehom: Eva a Jana sa stretli v reštaurácii. Každá si prináša vlastný príbeh. Zatiaľ čo Eva je nadšená zo svojho nového vzťahu, poblednutá a nesústredená Jana je plná nepríjemných pocitov…

Príbeh dvoch kamarátok
Eva: Nikdy by som netušila, že budem taká hotová z nejakého chlapa! Stále musím na Davida myslieť.
Jana: A nebojíš sa, že ti utečie s inou?
Eva: Prečo by to robil, my si veríme! Celkom často volá alebo píše, ale nie je to kontrola, skôr je mu po mne smutno.
Jana: Ty si ale naivný. Byť tebou, rozhodne mu pre istotu prejdem telefón a minulosť na ICQ!
Eva: Zbláznila si sa? To by bol koniec!
Jana: Ja to robím bežne. Neviem prečo, ale mám NUTKAVÝ POCIT, že môj Peter niekoho má. Vôbec treba neviem, kde teraz s kým je, už pätnásť minút mi od neho neprišla odpoveď na SMS! Počkaj chvíľu, musím si zavolať…

Evin partner David má o svoje dievča záujem, ale nejde o nezdravú žiarlivosť. To, že sa jej občas počas dňa ozve, ešte neznamená, že ide o chorobného žiarlivca, ale skôr o zamilovaného mladého muža, ktorého zaujíma, čo jeho partnerka práve robí. Inak je na tom ale Jana. Tá sa už nachádza za hranicou zdravého žiarlenia a jej príznaky sú patologické.

5 príznakov zdravého žiarlenia
Občasný telefonát ČI SMS počas dňa, drobné dlubnutie typu Kdeže to práve ste? nemusí znamenať stíhača/stíhačku. Jednoducho vás chce počuť, vedieť o vás a vás samozrejme teší, že sa zaujíma. To isté koniec koncov robíte aj vy.
Otázky typu Ako si si užila párty, určite si sa tam páčila mnohým mužom apod. tiež ešte nemusia znamenať patológiu. Niektorí zdravo sebavedomí muži sú naopak hrdí na to, že sa ich partnerka okoliu páči.
Zdravo (ale aj nezdravo) môžu žiarliť matky na partnerky svojich synov alebo otcovia na partnerov svojich dcér. Je to normálne, ale nesmie sa prekročiť hranica.
Zdravo môžu žiarliť aj veľmi malé deti: Syn na otca a dcéra na matku.
Platí pravidlo „Dôveruj, ale preveruj“? Nie je prípustná kontrola osobných vecí alebo neustále telefonovanie a dotazovanie sa na „polohu a stav“, ale žiarlivosť môže byť tiež v prepojení s prirodzenou obavou, či je práve teraz váš partner v poriadku.
5 príznakov žiarlenia nebezpečného
Časté a opakované telefonáty alebo iné vyvolávanie kontaktu, ktoré nám je už nepríjemné.
Akékoľvek zákazy – zákaz chodenia do spoločnosti s kamarátkami, zákaz nosenia niektorých, povedzme odvážnejších typov oblečenia (výstrih, minisukne).
Plač a neopodstatnené hysterické scény.
Tajná kontrola osobných vecí – opakované bezdôvodné prezeranie telefónu, minulosti na ICQ alebo Skype, kontrola odevov, vreciek…
Psychické vydieranie a nebezpečné vety typu: „Vidíš čo mi robíš? Je mi teraz kvôli tomu ako sa chováš zle!“, „Tá tvoja kamarátka Petra je pekná sviňa, vidím, ako sa na teba pozerá!“

Čo je žiarlivosť?
Záchvat žiarlivosti je prudký citový prejav, ktorým ničíte seba, vášho partnera a vzájomný vzťah. Nikomu sa nepáči žiť pod neustálou kontrolou, nechávať sa citovo vydierať, byť manipulovaný. Žiarlivý človek týra nielen partnera, ale aj sám seba!

Vedci z univerzity vo Wisconsine tvrdia…
Zdroj: Profimedia.czNebezpečná žiarlivosť pramení z nedostatku sebadôvery a nízkeho sebavedomia. Nízka mienka o svojej osobe, to je najčastejšia príčina žiarlivosti. Paradoxom je, že žiarlivci bývajú často veľmi atraktívni ľudia. V skutočnosti sú ale zožieraní neustálymi pochybnosťami o sebe. Žiarlivý človek je závislý na mienke okolia, túži po tom byť milovaný a obľúbený v kolektíve. Žiarlivé ženy o seba veľmi dbajú, ale hoci vyzerajú najlepšie, ako dokážu, rozhodí ich každá iná žena, ktorá vkročí do miestnosti. Ak jej partner urobí tú chybu, že sa na ňu pozerá, alebo s ňou dokonca porozpráva, je zle. Aj keď svoju partnerku miluje, ona mu to neverí. Neveria, že si zaslúži byť milovaná a bojí sa straty partnera. U chorobných žiarlivcov totiž nebýva nepriateľom iba iná osoba rovnakého pohlavia. Ak s nimi netrávi ich partner 24 hodín denne, začnú žiarliť na jeho prácu, na jeho kamarátov, koníčky a ocitáme sa v bludnom kruhu.

Žiarlim, pretože nie som pupok sveta
Ďalšou skupinou žiarlivcov sú vedľa ľudí s nízkym sebavedomím aj sebci. Typický príklad – dievčatko jedináčik, zvyknuté vyhrievať sa na výslní celej rodiny. Všetky jej priania boli splnené skôr, ako ich vyslovili. Jej žiarlivosť nie je podnecovaná strachom zo straty partnera, ale vyviera z túžby niekoho vlastniť a manipulovať s ním. Žiarlivec tohto typu vidí len svoje túžby a na druhých neberie ohľady.

Ako z toho von?
Problém je, že človek trpiaci žiarlivosťou nevidí problém u seba, ale iba u svojho partnera. Prvým krokom k uzdraveniu je začať sa mať rád taký, aký som, a veľmi o probléme s partnerom komunikovať. Človek, ktorý sa nemá rád, totiž neuverí, že by ho mohli mať radi ostatní. V niektorých prípadoch ale už nezostáva, než sa pre pomoc obrátiť k odborníkovi.

- Reklama -spot_img
spot_img

Redakce doporučuje

Články autora