- Reklama -magazín

Sladké zemiaky ako izbová rastlina. A na jeseň zožnete jedlú úrodu

spot_img

Veľký priestor na pestovanie zemiakov má iba málokto. V interiéri sa ale môžete pustiť do zábavnejšej varianty a vypestovať si sladkú zemiakovú sestru. Batát. Bude ozdobnou izbovou rastlinou a na jeseň máte výbornú večeru.

Batáty v interiéri
Izbové rastliny sú neoddeliteľnou ozdobou interiéru, niektoré však vyžadujú náročnú starostlivosť. Iné sú pomerne nenáročné ale trvá dlho, kým sa vám podarí vypestovať náležitú dĺžku (výšku). Nenáročné na pestovanie a rýchlo rastúce sú batáty. Počas rastu vyzerajú naozaj elegantne, rastú v dlhých lianach, ktoré môžete na okne zaujímavo aranžovať.

Príprava batátu na sadbu
Najprv dajte batát z jednej časti do pohára s vodou. Môžete ho rozkrojiť na menšie časti a pichnúť doň špáradlá. Na špáradlách sa zachytí a ponorená bude len spodná časť, špáradlá budú v hviezdici trčať nad otvorom pohára. Behom pár týždňov pustia batať korene a začnú sa objavovať zelené výhonky.

Batáty v kvetináči
Akonáhle objavíte korene, dajte batátu do väčšieho kvetináča a starajte sa o ňu rovnako, ako o bežnú izbovú rastlinu. Tak vám porastie až do jesene, kedy môžete z kvetináčov zožať jedlú úrodu.

Presadenie batátov
Kto nepestuje batát ako izbovú rastlinu tak po fáze naklíčenia vysádza batáty do brázd na záhrade a pestuje rovnako ako zemiaky. Batáty sa vysádzajú po májových mrazíkoch, ale je nutné sadiť ich pomerne hlboko do pôdy. Všetka starostlivosť aj skladovanie je podobná, ako keď sa venujete bežným zemiakom.

Úprava batátov
Chuťovo je batať krížencom medzi mrkvou a zemiakmi. Pripravuje sa varením, dusením v pare alebo pečením. Výborné je aj batátové pyré, ktoré dobre doplnia zmesi mäsa a zeleniny.

Batáty sú kalorickejšie ako bežné zemiaky. Majú vyšší obsah cukrov a rovnaký obsah bielkovín. Sú ale bohatšie na vlákninu, majú nízky glykemický index a obsahujú beta-karotén (vitamín A).

- Reklama -spot_img
spot_img

Redakce doporučuje

Články autora