Kto by nepoznal videohry – zábavu, pri ktorej zabudne na čas nielen dieťa, ale aj dospelý. Prešli si od vzniku obrovským vývojom. Dnes majú herné možnosti a podoby, ktoré sa pred rokmi zdali ako sci-fi.
Sedemdesiate roky priniesli videohry do domácností
Vznik videohier sa spája okrem iného aj s menom Ralph Baer, pretože vďaka nemu vznikol prvý prototyp hernej konzoly pripojiteľnej k televízii. Vtedy sa na nej dalo zahrať niekoľko jednoduchých hier s loptičkou. Odvtedy sa ale mnohé zmenilo. Nebudeme sa tu venovať podrobnej histórii počítačových hier a videohier, ale pripomeňme si aspoň tie, ktoré má v povedomí väčšina z nás.
Hry arkádového typu
Po jednoduchých princípoch hry sa objavili prepracovanejšie arkády. Arkády sú hry, ktoré sa rozdeľujú na jednotlivé kolesá s postupne sa zvyšujúcim stupňom obtiažnosti. Existuje ich skutočne veľa a podľa zamerania a obsahu sa rôzne delia – známe bojové hry, logické, športové atď.
Legendárny Tetris
Patrí medzi ne dnes už legendárna hra Tetris, ktorú vyvinul v roku 1985 ruský počítačový inžinier Alexej Leonidovič Pažitnov. Hru, v ktorej má hráč za úlohu skladať padajúce kocky do steny pokiaľ možno bez medzier, si vyskúšalo obrovské množstvo ľudí. Rovnako tak sa medzi ne radí aj PacMan (foto) – žltá tvár prechádzajúca bludisko alebo nestarnúci Mario – panáčik prekonávajúci nástrahy na ceste za záchranou princeznej.
Nové tisícročie, nové možnosti
Nadšenci videohier majú podrobný vývoj tejto formy zábavy v malíku. Pred dvadsiatimi rokmi však najskôr nikto nepredpokladal, že budú existovať hry viac interaktívne. Poprední výrobcovia herných konzol sa predbiehajú, kto ponúkne svojim hráčom lepšie služby a zaujímavejší spôsob hry. Stále sa vyvíjajú ovládače, ktoré k hre hráči potrebujú. Dnes už nestačia obyčajné ovládače, joysticky a volanty, ktoré pred sebou hráč drží a ovláda nimi hru. Technológie postúpili a objavujú sa ovládače reagujúce na pohyb a záťaž.
Bezdrôtový ovládač so zabudovanou kamerou je schopný zaznamenávať pohyb hráčovej ruky voči televízii a tak pri hre nemusí len sedieť a ovládať hru pomocou stláčania tlačidiel alebo ovládaním joysticku. Pokiaľ sa napríklad rozhodnete zahrať si tenis, zaobchádzate s ovládačom ako s tenisovou raketou a podľa vášho odpálenia virtuálnej loptičky hra reaguje na váš pohyb. S týmto ovládačom sa stretnete pri herných konzolách tzv. siedmej generácie, do ktorej spadajú Nintendo Wii alebo PlayStation 3. Patrí sem aj Xbox 360, ktorý umožňuje aj iné využitie okrem hier (hudba, filmy, obrázky), ale bezdrôtový ovládač nerozlišuje polohu voči obrazovke .
Už žiadne vysedávanie pred obrazovkou?
Pokiaľ sa vám páči predstava, že si môžete zahrať videohry a pritom nepociťovať výčitky nad »premárneným« časom, siahnite hlbšie do vrecka. Rovnako tak vtedy, ak nehodláte svojich malých hráčov od ich zábavy odstrihnúť, ale chcete, aby sa viac hýbali. Obstaranie hernej konzoly, ktorá umožňuje aktívnejšie zapojenie tela do hry, predstavuje investíciu niekoľko tisíc. Nintendo Wii zaobstaráte približne za 8 tisíc a PlayStation 3 za cca 10 – 12 000 korún. K tomu je nutné pripočítať aj investície za jednotlivé hry, ktoré si podľa priania môžete dokupovať – tu sa jedná o investície, ktoré sa môžu vyšplhať od niekoľkých stoviek aj k dvom tisícom korún za hru – podľa typu a náročnosti.
„Každá videohra s násilím je pre deti do 15 rokov nevhodná. Podnecuje v nich fantáziu spojenú s agresivitou. Sú deti, ktoré nedokážu rozlíšiť, čo je hra a čo realita. Agresívne videohry sú súčasťou pôsobenia na deti v negatívnom slova zmysle. Hry, ktoré rozvíjajú fantáziu, kreativitu a logiku sú pre deti skvelé aj ako podporný prostriedok na školský prospech.“