- Reklama -magazín

Mali vaše deti kiahne? Poznáte ich skutočne?

spot_img

Boli pohromou pre indiánov na americkom kontinente a ešte dlhú dobu boli nebezpečenstvom pre obyvateľstvo celej Európy. Stali sa ale aj prvou a jedinou chorobou, ktorou sa podarilo úplne odstrániť zo sveta. Reč je o kiahňach.

Kiahne pravé
Pravé kiahne boli kedysi pre obyvateľstvo Európy vskutku smrtiacou hrozbou. Napríklad v minulom storočí znamenali pravé kiahne smrť pre 300 až 500 miliónov ľudí z celého sveta. Pravé kiahne boli však prvou, ale aj jedinou chorobou, ktorou sa dodnes podarilo celosvetovo odstrániť, presnejšie posledný nakazený človek bol evidovaný v roku 1977. Keďže odvtedy nebol žiadny prípad nakazeného človeka známy, vo veľkom počte krajín sa skončilo s očkovaním proti tejto chorobe .

»Detská choroba« – ovčie kiahne
Iná je však situácia u ovčích kiahní. Iste mnoho z vás v detstve túto chorobu prekonalo (preto sa jej tiež niekedy hovorí „detská choroba“). Ten, kto už chorý bol, určite pozná veľmi nepríjemné prejavy tejto choroby, ktorými sú najmä svrbivé vyrážky na koži, horúčka a tiež potenie. Sú známe aj prípady, keď kvôli vypuknutiu epidémie ovčích kiahní na základnej škole, musela byť celá škola niekoľko dní zatvorená.

Úľava – nemôžeme ich mať dvakrát!
Zaujímavosťou a špecifikom tejto choroby je, že po uzdravení už človek ovčie kiahne nemôže byť nikdy nakazený. Problémom však môže byť, keď ochorie novorodenec alebo starší človek. Tam sa dá očakávať dlhodobejší priebeh choroby s neľahkým liečením. Poväčšinou sú chorí liečení rôznymi masťami, genciánovou violetou alebo tekutými púdrami, ktoré dokážu obmedziť najnepríjemnejší prejav choroby, teda vyrážku.

Je to vážne?
Samotná choroba nie je sama o sebe nejako vážna, je však veľmi nepríjemná a navyše je v nej obsiahnuté jedno podstatné riziko. Vyrážka pri kiahňach sa prejavuje ako maličké pľuzgiere, pri ktorých poškodení hrozí, že koža bude infikovaná nejakou ďalšou infekciou, takže je lekárovi dôrazne odporúčané neškrabať. Vyžaduje to síce veľkú trpezlivosť, ale pri aplikácii masti alebo púdru vyrážky obvykle rýchlo ustúpia. Celá choroba trvá zhruba týždeň až dva.

- Reklama -spot_img
spot_img

Redakce doporučuje

Články autora