- Reklama -magazín

Peniaze z podozrivej zákazky na dezinfekciu futbalových šatní putovali k ďalším ľuďom

spot_img

Bezmála desať miliónov korún z podozrivej zákazky FAČR na dezinfekciu štadiónov, ktorú získala firma bývalého ligového futbalistu Jiřího Tymicha, si mohlo prerozdeliť viac osôb. Podľa Radiožurnálu z dokumentov o prevodoch peňazí vyplýva, že takmer päť miliónov dostala upratovacia firma 4cleanPrague fitness trénera Davida Hufa. Ďalšie peniaze putovali na konto futbalové Příbrami alebo k ľuďom v minulosti súdeným za vydieranie podnikateľov v kauze tzv. Zádamského gangu. Prípad preveruje polícia a Národná centrála proti organizovanému zločinu.

FAČR za dezinfekciu v deväťdesiatich kluboch zaplatila firme Jiřího Tymicha 9,89 milióna korún, hoci práca bola vykonaná len v 41 tímoch. Na nezrovnalosti v decembri 2020 upozornila kontrolná a revízna komisia asociácie. Väčšinu sumy asociácie dostala späť, pretože s dodávateľom uzavrela dohodu o urovnaní. Za odvedené práce firme napriek tomu zostalo takmer 700-tisíc korún.

Podľa zistení Radiožurnálu nezostal pôvodný desaťmiliónový obnos za zákazku na účte firmy Tymich, ale bol prerozdelený ďalším stranám. Huf a jeho firma dostali 4,74 milióna korún, čo bývalý majster Európy aj sveta v športovom aerobiku potvrdil.

„Ja som jednoducho získal subdodávku,“ povedal Huf s tým, že s firmou Tymich mal na zákazke spolupracovať, práce ale v skutočnosti nevykonal, pretože mu podľa Radiožurnálu chýbal potrebný materiál aj preškolení zamestnanci. „Chystal sa tovar, chystali sa ľudia a školenia pre nových pracovníkov. To sú pomerne drahé záležitosti. Takže my sme sa dohodli, že bude nejaká predplatba medzi dvoma obchodnými subjektmi, a povedali sme si, že budeme pracovať až na ďalšej etape,“ vysvetľoval.

Štyri milióny korún dostala remeselnícka firma Proparts group zameraná na kúrenárske, inštalatérske, murárske a maliarske práce. Tú vlastní Pavel Simandl a do novembra bol jeho spoločníkom vo firme aj jeho bratranec Petr Zádamský. Obaja boli v minulosti súdení v kauze tzv. Zádamského gangu. Členovia skupiny podľa obžaloby vydierali podnikateľov na Karlovarsku, vina im ale nebola preukázaná.

Z peňazí pre Proparts group bolo 1,3 milióna vybraných v hotovosti a 2,42 milióna korún putovalo na účet futbalového klubu 1. FK Příbram. Oficiálne malo ísť o platbu za reklamu, šéf klubu Jaroslav Starka to odmietol komentovať.

Rádiožurnál poukazuje na to, že keď sa mala väčšina peňazí zo zákazky na dezinfekciu štadiónov vrátiť, zišli sa financie opäť na účte firmy Jiřího Tymicha, a odtiaľ išli späť na FAČR.

Kriminalisti v súvislosti s podozrivou zákazkou zasahovali v sídle FAČR minulý február. Pol roka predtým vypukla aféra údajnej korupcie a ovplyvňovania výsledkov zápasov okolo bývalého podpredsedu FAČR Romana Berbra.

- Reklama -spot_img
spot_img

Redakce doporučuje

Články autora