- Reklama -magazín

Nikdy vodu z cestovín nevylievajte

spot_img

Uvaríte cestoviny, prelejete do sitka a scedíte vodu do výlevky. Ak si vybavíte vodu, v ktorej sa cestoviny varili, budete mať pred očami belavú tekutinu, ktorá je plná škrobu, ale obsahuje aj vitamíny a minerály. Tento odvar si preto skúste uchovať. Zistíte, že má v domácnosti viacero využití.

Vylepšite svoje paradajkové alebo syrové omáčky
Ak si uchováte vodu z cestovín, môžete ju ďalej využiť pri príprave omáčok. Jedným z nich je paradajková. Toto tajomstvo je hojne využívané predovšetkým v Taliansku. Do dobrej paradajkovej omáčky vždy pridajte namiesto bežnej vody odvar z cestovín. Omáčka tak bude krásne jemná a nebudete potrebovať tuk ani smotanu. Ušetríte tým nielen ďalšie ingrediencie, ale aj soľ, ktorá už je vo vode z cestovín obsiahnutá. Ak preferujete intenzívnu chuť syra, vyskúšajte ľahkú gorgonzolovú omáčku. Nakrájajte na kocky syr a nechajte ich v kastróliku rozpustiť. Akonáhle sa začnú rozpúšťať, prilejte dve naberačky cestovinovej vody a nechajte na miernom stupni prebublávať. Omáčku potom stačí iba naliať na cestoviny.

Upečte si pizzu alebo chlieb
Pokiaľ si radi pripravujete domáci chlieb, nahraďte vodu, ktorú do cesta pridávate, vývarom z cestovín. Cesto bude pekne vláčne a navyše už nemusíte pridávať ďalšiu soľ, pokiaľ boli cestoviny pri varení osolené. Rovnaký postup môžete zvoliť aj pri príprave cesta na pizzu.

Rozžiarte svoje vlasy
Prekvapujúci recept z tejto tekutiny dokáže zachrániť aj vaše vlasy. Cestoviny totiž obsahujú veľké množstvo škrobu, ktorý vlasy rozžiari, uhladí a zjemní. Nechajte vodu vychladnúť a následne jej vlasy prepláchnite. Nechajte 10 minút pôsobiť a opláchnite. Nakoniec vlasy umyte a ošetrite tak, ako ste zvyknutí.

Vody po varení cestovín sa nezbavujte. Je nielen plná škrobu, ale hlavne obsahuje aj vitamíny a minerály. Jej všestranné využitie vás prekvapí. / Foto: Shutterstock
Zmäkčite svoje päty
Ponorte svoje nohy do vychladnutej vody z cestovín a užite si chvíľku odpočinku. Stvrdnutá koža medzi tým zmäkne. Ak chcete účinku dopomôcť, očistite nohy pemzou, ešte pred použitím kúpele. Použitím kúpeľa získate relaxačný efekt, ktorý znásobí obsah minerálov. Sťažené nohy tým získajú výraznú úľavu.

Vytvorte si čistič
Ak hľadáte produkt so silným čistiacim účinkom, vyrobte si ho doma. Pomôže vám zbaviť sa ťažkých škvŕn. Priveďte znovu do varu vodu z cestovín. Musí byť dobre osolená. Soľ pomôže povrchy nielen odmastiť, ale dokáže čistiť aj rôzne povrchy, ako je drevo, kov, keramika či textil. Horúca voda odstráni organické nečistoty ako je káva, prach, tuk, poradí si so usadeným vodným kameňom a vyčistí aj plesne a baktérie.

- Reklama -spot_img
spot_img

Redakce doporučuje

Články autora