- Reklama -magazín

Deti a čistenie zubov: Nutné zlo, alebo zábava?

spot_img

Preventívne, bezbolestne
Doby, keď žiačikovia chodievali hromadne k zubárovi sú preč. Je teraz iba na rodičoch, aby sa snažili im vypestovať návyk v podobe pravidelnej návštevy zubára. Iste ide o jednu z najťažších úloh vo výchove vôbec vzhľadom na to, že snáď neexistuje bytosť, ktorá by si užívala návštevu u stomatológa. Preto je dôležité, aby aspoň prvá návšteva u zubára bola pokiaľ možno bezbolestná.

Príčiny vzniku kazov u detí
Už v tehotenstve môže nastávajúca mamička zlou životosprávou zavdať tendenciu ku kazivosti zubov. Ďalšou chybou je z generácie na generáciu odovzdávajúcu sa zvyklosť olizovania vypadnutého cumlíka z kočíka. Vzhľadom na to, že kaz je vlastne svojho druhu infekcie, môže mamička nevedomky zaniesť infekciu do pusinky svojho dieťaťa. Neodporúča sa preto ani používanie zubnej kefky iného člena rodiny a pod. V neposlednom rade potom je nutné upozorniť na sladené čaje a vody podávané po celý deň. Tým dieťaťu tiež neposkytnete dobrú službu.

Aké dodržiavať pravidlá
Prvá návšteva zubára by mala prebehnúť medzi 1. – 2. rokom, potom je vhodné dodržiavať preventívne prehliadky každého pol roka. Sami choďte svojmu potomkovi príkladom, naučte ho správne si čistiť zúbky dvakrát denne. Nakupujte prípravky pre deti, veselú kefku s obrázkami, nech je čistenie zúbkov zábavou. Správna výchova tiež súvisí s kazivosťou zubov. Vysvetlite mu, že sladkosti nie sú najlepšie a pozor na med. Častou chybou je upokojiť bábätko, ktorému sa nechce spať, troškou medu na cumlíku. Toho sa určite vyvarujte, mohli by ste dieťaťu zapríčiniť niekoľko nepríjemných návštev u zubára.

Nepodceňujte situáciu
Starostlivosť o zubnú hygienu vášho dieťaťa je samozrejme vo vašich rukách. Nepodceňujte vedenie vášho potomka k pravidelnej starostlivosti o chrup, upozorňujte ho na to, že sladké malinovky a čokolády nie sú dobré pre jeho zúbky. Čistenie zubov by mal byť tiež jeden z ranných rituálov aj zvyklosť predchádzajúcej spánku. Raz vám za vašu starostlivosť možno bude potomok vďačný.

- Reklama -spot_img
spot_img

Redakce doporučuje

Články autora