- Reklama -magazín

Čo robiť, keď si vaše dieťa vyrazí zub

spot_img

Úraz sa prihodí, ani neviete ako
Váš potomok nemusí byť bitkár alebo otĺkaniek na to, aby aj jeho postihol úraz zubov. Zraniť sa môže takmer kedykoľvek pri hre či športe. Rovnako tak si môže vyraziť zub pri obyčajnom zakopnutí, náraze do prekážky a pod. Najčastejšie sa zubári stretávajú u menších detí s úrazom zuba z dôvodu pádu. Buď pri chôdzi či behu alebo pri jazde na bicykli. Pád z bicykla či náraz vo vyššej rýchlosti je samozrejme oveľa tvrdší ako pri pešej chôdzi.

Čo sa môže stať
Ordinácie zubných lekárov potvrdzujú, že najmä deťom v mladšom školskom veku sa často aspoň raz úraz zubov prihodí. Avšak nie je úraz ako úraz. Niektoré vyzerajú hrôzostrašne, pretože má dieťatko pusu plnú krvi, ale mnohokrát sa ukáže, že je poranená iba pera. Čo sa zubov týka, dieťa si ich môže buď vyraziť alebo si často prejde kúsok jednotiek alebo horných či dolných rezákov. A to ako pri mliečnom chrupe, tak pri tom trvalom.

Čo ak sa už úraz stane?
Pokiaľ sa jedná o urazený mliečny zub, zubár s tým zrejme veľa nenarobí. Aspoň nie vtedy, ak nenastanú komplikácie v podobe kazenia urazeného zúbku a pod. Urazený zúbok nijako nebolí a jedná sa skôr o kozmetickú vadu. Rozhodne však skontrolujte, či urazení nevytvorilo príliš ostrý hrot, ktorý by mohol pôsobiť bolesť. Váš zubný lekár vám určite poradí, či je nutné podstúpiť nejaké ochranné opatrenie alebo máte len počkať na výmenu mliečneho zúbku za trvalý.

Ešte je šanca
Keď si dieťatko stály zub priamo vyrazí, znamená to, že príde o zúbok celý – žiadny kúsok v ďasne nezostane. Možno vás napadne, že teraz na tom mieste bude mať jednoducho dieru, kým sa neobjaví zúbok druhý, ale šanca na záchranu zuba existuje.

Čo s vyrazeným zubom?
Odborníci nabádajú, že po takomto úraze máte zúbok zobrať, opláchnuť pod vodou, zasunúť dieťaťu do diery po tomto zube alebo vložiť pod jazyk a ihneď sa vydať na zubnú pohotovosť. Pri oplachovaní zuba ho nijako nedrhnite, pretože je potrebné zachovať čo najviac zvyškov tkaniva. Tá je potrebná na to, aby lôžko, z ktorého vyrazený zub pôvodne rástol, opäť zub prijalo. Pokiaľ nie je dosť dobre možné vložiť opláchnutý zub dieťaťa na pôvodné miesto či pod jazyk, dajte ho do mlieka. Dôležité je pre záchranu zúbku včasné vyhľadanie lekárskeho ošetrenia. Udáva sa časový limit pol hodiny.

Nepodceňte riziko
Keď sa stane, že si dieťa vyrazí rezáky mliečne, aj tak navštívte lekára, pretože hrozí nebezpečenstvo, že sa pri tom poranili (zatiaľ v ďasnách skryté) zuby trvalé. Môžete sa stretnúť aj s úrazom, ktorý vyzerá veľmi drasticky, ale potom s úľavou zistíte, že potomok má zuby všetky a celé – k poraneniu došlo „iba“ pri pere. Kto sa s týmto úrazom už stretol, vie, že všetko vyzerá oveľa dramatickejšie, než aká je skutočnosť. Pery totiž veľmi krvácajú. Rovnako tak dobre ako krvácajú aj natekajú. Pri poranení pery je potrebné miesto opláchnuť od nečistôt, skontrolovať chrup (či nedošlo k jeho poškodeniu) a postihnutú peru chladiť alebo priamo ľadovať. Pri podozrení na vážnejší úraz ihneď navštívte lekára.

- Reklama -spot_img
spot_img

Redakce doporučuje

Články autora