Krkonošský národný park (KRNAP) patrí s 13 miliónmi návštev ročne k pätici najnavštevovanejších národných parkov na svete. Obrana verejného záujmu ochrany prírody a krajiny preto predstavuje pre Správu KRNAP každý deň ohromnú výzvu, vyplynulo z dnešného vyjadrenia zástupcov národného parku. Za zhubný fenomén poslednej doby označil riaditeľ Správy KRNAP Robin Böhnisch napríklad apartmánové bývanie. Krkonoše boli vyhlásené národným parkom v roku 1963.
„Za dobu trvania národného parku sa krkonošská ochrana prírody musela vysporiadať s radom problémov a vplyvov, ktoré sa bytostne dotýkali existencie a podstaty národného parku. Na jednej strane sa podarilo odvrátiť realizáciu plánu na vybudovanie lyžiarskeho areálu v Modrom dole, na strane druhej vzniklo pod heslom: Hory patria pracujúcim nespočetné množstvo veľkoobjemových rekreačných zariadení,“ uviedol Böhnisch.
Podľa neho sa KRNAP nachádza v podobnej situácii aj teraz, aj keď už pod inými heslami. „Takmer denne riešime zhubný fenomén apartmánového bývania a návštevnosť Krkonošského národného parku,“ uviedol Böhnisch.
Zvládanie turistického tlaku na Krkonoše by podľa Správy KRNAP nebolo možné bez starostlivosti o turistickú infraštruktúru, ako sú cesty, turistické chodníky, odpočinkové miesta a náučné chodníky. „Pre túto mnohoúrovňovú starostlivosť sú Krkonoše veľmi dobrou značkou, z ktorej profituje celý región, ktorý žije z cestovného ruchu,“ uviedol hovorca Správy KRNAP Radek Drahný.
Medzi najnavštevovanejšie lokality v Krkonošiach patrí vrchol Snežky, okolie Labskej búdy a Prameň Labe, Pamätník obetiam hôr či Úpske rašeliniská.
„Keď uvádzame 13 miliónov návštev ročne, je tým myslený celkový počet vstupov návštevníkov na územie KRNAP. Návštevnosť národného parku rastie predovšetkým v posledných desiatich rokoch,“ povedal ČTK Drahný.
Správa KRNAP na monitoring návštevnosti najmä hrebeňových partií Krkonôš používa automatické sčítače. Na sledovanie pohybu peších turistov používa pyroelektrické senzory, teda technológiu založenú na zázname skokovej zmeny teploty, ktorú vyvolá priechod návštevníka. Návštevnosť hrebeňov Krkonôš vlani v období od júla do októbra vzrástla na 1,004 milióna priechodov z 0,957 milióna v rovnakom čase v roku 2020, vyplynulo z dát automatických sčítačov turistov.
Krkonoše aj napriek tlakom na tunajšiu prírodu tento rok tretíkrát obhájili certifikát cezhraničnej spolupráce Federácie EUROPARC „Transboundary Parks“. Medzinárodná komisia hodnotí napríklad praktickú starostlivosť o prírodu.
Krkonoše sú unikátnou mozaikou horských ekosystémov a pre svoju podobu so Škandináviou sú niekedy označované ako ostrov tundry uprostred Európy. Svahy hôr pokrývajú horské lesy a lúky, horné partie plochých hrebeňov porastá borovice kľač, alpínske trávniky a rašelinné spoločenstvá. Druhovo bohaté sú aj kary, vzniknuté pôsobením ľadovcov v minulosti, s veľmi dôležitou rolou lavín v súčasnosti.
KRNAP sa aj s ochranným pásmom rozkladá na 55.000 hektároch na území okresov Trutnov, Semily a Jablonec nad Nisou. Spoločne s poľským národným parkom tvorí najväčšiu chránenú prírodnú oblasť v strednej Európe.