- Reklama -magazín

V Karlových Varoch začala znovu slúžiť Goethova lávka, zhruba po tridsiatich rokoch

spot_img

V Karlových Varoch začala dnes znovu slúžiť Goethova lávka. Most pre peších cez rieku Teplú nechalo mesto vyrobiť ako repliku pôvodnej lávky. Vzhľadovo tak nadväzuje na susedné Cisárske kúpele. Náklady na stavbu novej lávky boli 4,7 milióna korún. Vracia sa tak aj historická podoba tejto časti mesta, povedala primátorka Andrea Pfeffer Ferklová (ÁNO).

„Lávka bola postavená v roku 1891 až 1892 a mala nahradiť lávku, ktorú v roku 1890 zmietla povodeň. Pôvodne sa volala Farská lávka, ale neskôr bola premenovaná na Goethovu lávku a toto pomenovaný má dodnes,“ popísala históriu mostíka cez Teplú primátorku.

Lenže Goethova lávka roky chátrala a podľa pamätníkov bola uzavretá už asi pred 30 rokmi. Do minulého roka, keď začala jej rekonštrukcia, zostalo z lávky len torzo.

Mesto podľa námestníka primátorky Petra Bursíka (ODS) vybralo v súťaži dodávateľa v čase, keď už začínali ceny stavebných materiálov stúpať. Ak by sa zákazka zadávala dnes, boli by ceny určite výrazne vyššie. Lávka je totiž kombináciou ocele a liatinových prvkov, čo sú materiály, ktoré zdražujú výrazne.

Asi 15 metrov dlhá lávka váži zhruba 20 ton a je samonosná, to znamená, že leží iba na oboch brehoch koryta rieky. Konštrukcia na nej umožňuje prevádzku iba peších, prípadne cyklistov. V tejto chvíli síce vedie lávka do priestoru staveniska rekonštruovaných Cisárskych kúpeľov, ale mesto sa so stavbármi dohodlo, že uvoľní časť priestoru, aby ju mohli chodci využiť už teraz.

- Reklama -spot_img
spot_img

Redakce doporučuje

Články autora