- Reklama -magazín

Dvere robia domov: Vyberte si tie pravé

spot_img

Dvere sú nielen v praktickej, ale aj symbolickej rovine vstupom do nášho domova. Ide o to prvé, čo prichádzajúceho pri vkročení do miestnosti upúta. Ako vybrať správne interiérové ​​dvere?

Ako vybrať typ dverí a orientáciu

Každé interiérové ​​dvere sa skladajú z dvoch častí, a to zo zárubne a dverného krídla. Zárubňa je tá časť, ktorá je ukotvená do muriva, samotné dverné krídlo je tým, čo plní funkciu otvárania.

Na tomto základe rozlišujeme dvere falcové a bezfalcové. Falcové dvere tvoria pri zatvorení hranu vystupujúcu do priestoru. Dvere bezfalcové sa v zatvorenom stave nachádzajú v jednej rovine so zárubňou.

Sú u nich použité skryté pánty. Ďalej by sme sa mali rozhodnúť, či potrebujeme dvere pravé alebo ľavé. To sa rozlišuje podľa umiestnenia pántov z pohľadovej strany. Ak sú vľavo, ide o dvere ľavé, ak sa nachádzajú vpravo, jedná sa o dvere pravé.

Na čo sa zamerať pri materiáli a rozmeroch

Pri interiérových dverách by sme tiež nemali podceniť výber materiálu. Výplňou vnútorného krídla je najčastejšie tvorená tzv. voštinou či dutinkovou drevotrieskou. Voľba materiálu závisí od konkrétnych preferencií, dutinková drevotrieska môže byť vhodnejšia z hľadiska lepšej zvukovej izolácie.

Výplň je potom ďalej obložená obvykle MDF alebo HDF doskou, pričom už MDF disponuje prijateľnou kvalitou. Pri požiadavke na zvýšenú odolnosť volíme HDF dosku, ktorá je pevnejšia a nemá sklony k nasiakavosti a nežiaducemu napučaniu.

Rovnako si musíme určiť adekvátny rozmer dverí. Pri obvykle používaných jednokrídlových dverách je to 60, 70, 80, 90, 100 alebo 110 cm. Štandardná výška dverí je potom 197 cm. Čo ale niekedy býva už odlišné pri novostavbách, kde sa preferujú vyššie dvere z estetických dôvodov.

Už máte jasno v parametroch dverí? Zostáva si vybrať tie pravé, ktoré vám budú vyhovovať aj po stránke designovej. Vynikajúci výber kvalitného tovaru ponúkne značka dverí Invado. Tento výrobca reprezentuje vydarené spojenie kvality a vizuálnej atraktivity.

- Reklama -spot_img
spot_img

Redakce doporučuje

Články autora