- Reklama -magazín

Hurá na bicykel alebo prečo sa zamilovať do cyklistiky

spot_img

Cyklistika je úžasný šport, ktorý má celý rad predností. Ktoré sú tie najdôležitejšie a podľa čoho si vlastne vybrať ten najlepší bicykel?

Prečo jazdiť na bicykli

Bicykel mnohí vnímajú len ako užitočný dopravný prostriedok, ale cyklistika je aj skvelou športovou aktivitou.

Každý pohyb sa počíta, zhodujú sa lekári aj fyzioterapeuti. Keď zostanete pasívna, negatívne sa to podpíše na vašom zdraví. Vyraziť treba aj na bicykel sa prejaví na zlepšení fyzickej kondície. Prospejete ale aj svojmu pohybovému a kardiovaskulárnemu aparátu.

Cyklistika sa považuje za jedno z najlepších kardio cvičení, ktoré navyše napríklad v porovnaní s behaním nepreťažuje vaše kĺby. Navyše sa jedná o pomerne lacný šport. Väčšina bežných cyklistov zrejme nebude mať ambície sa porovnávať s profesionálmi, v ktorých kategórii vybavenia dosahuje ceny nového automobilu.

Možno tak povedať, že vybrať bicykel je možné aj v prijateľných cenových reláciách. Najdôležitejší je typ bicykla, ktorý by sme mali plánovať podľa toho, v akom teréne sa s ním plánujeme pohybovať.

Aké typy kolies existujú

Súčasný trh tak ponúka primárne bicykle horské a cestné. Ide o dve najvýznamnejšie kategórie. Horské bicykle vám dobrú službu urobia na ceste aj v teréne. Tie cestné sú určené iba na cesty, a to na rýchlu športovú jazdu.

Rozlišujú sa aj ďalšie kategórie. Mestské bicykle tak vsádzajú hlavne na pohodlie, ponúknu v prvom rade znížený rám. Krosové kolesá sú určené do ľahkého terénu alebo na cesty. Podobne trekingový bicykel využijete na ceste alebo spevnenej ceste. Súčasťou kategórie horských bicyklov sú potom bicykle celoodpružené.

Táto kategória je stále rozšírenejšia a kolesá sa hodia na jazdu po nerovnom povrchu. Samostatnú a dnes už nie zabudnuteľnú kategóriu reprezentujú elektrobicykle. Jednoznačne sú rýchlejšie ako bežné kolesá. Zdravotný aspekt u nich nemizne, pri väčšine modelov musíte sami šliapať, takže fyzickú aktivitu vyvíjate, ale nie je tak namáhavá. Ide tak o vhodné riešenie pre osoby s pohybovým obmedzením.

- Reklama -spot_img
spot_img

Redakce doporučuje

Články autora