- Reklama -magazín

Čo všetko by ste mali vedieť o nesprávne nahustených pneumatikách?

spot_img

Spoliehate sa, že vás systém sledovania tlaku v pneumatikách upozorní na to, že máte nesprávne nahustené pneumatiky? Alebo dúfate, že vám pri výmene oleja skontroluje tlak v pneumatikách váš mechanik? Bez ohľadu na to, ktorú z týchto možností uprednostňujete, dôležité je nikdy tento faktor nezanedbať. Pri nesprávne nahustených pneumatikách nielenže plytváte plynom, znižujete životnosť svojich pneumatík, no čo je horšie, môžete ohroziť životy vašej rodiny alebo ďalších spolujazdcov.

Preto je nevyhnutné, aby každý vodič mal vždy vo svojom vozidle správne náradie na kontrolu tlaku v pneumatikách, aby sa predišlo nepríjemnostiam.

Ako vodiči určite viete, že bez pneumatík by sa vaše vozidlo nepohlo. A hoci sú pneumatiky pre chod auta kľúčové, niekedy môžu byť príčinou nebezpečných situácií, najmä vtedy keď o ne nie je dostatočne postarané. Mnoho ľudí si neuvedomuje, aké veľké riziko prehustené alebo podhustené pneumatiky predstavujú.

Keď sú pneumatiky príliš nahustené

Keď je tlak vzduchu príliš vysoký, ohrozuje to vašu bezpečnosť a spôsobuje masívne opotrebovanie pneumatík. Vyšší tlak síce zlepšuje odozvu riadenia a stabilitu v zákrutách, no jeho prebytok takisto môže spôsobiť, že vaša jazda bude drsnejšia ako zvyčajne.

Aké sú riziká jazdy s prehustenými pneumatikami?

Prehustené pneumatiky sú rovnako zlé ako podhustené pneumatiky. S prehustenými pneumatikami sa zvyšujete nebezpečenstvo straty vašej kontroly nad autom, čo môže viesť k smrteľným dopravným nehodám.

Tip: Při nehodě o záchraně života rozhodují vteřiny, proto byste neměli zaváhat. Viete, ako poskytnúť prvú pomoc pri nehode?

Nebezpečenstvá jazdy s prehustenými pneumatikami:

Nerovnomerné opotrebovanie a poškodenie pneumatík

Pri jazde s takýmito pneumatikami hrozí väčšie riziko poškodenia, keď nechcene prejdete cez výmoľ alebo vojdete na obrubník. Preto budete nútení pneumatiky vymeniť oveľa skôr, než nastane čas ich opotrebovania.

Nestabilná jazda

Každý vodič je rád, keď jeho jazda prebieha hladko, plynulo, bez zbytočných skokov, či zádrhov. S prehustenými pneumatikami to však nie je možné, pocítite s nimi každý hrboľ na ceste, čo mimoriadne znepríjemňuje jazdu.

Ako sa prejavujú príliš nahustené pneumatiky?

Pokiaľ ide o tlak v pneumatikách, nie je možné určiť ho iba vizuálnou kontrolou alebo jednoduchým odhadom. Preto budete potrebovať tlakomer, aby ste skutočne presne zistili, či sa tlak v pneumatikách zhoduje s tlakom odporúčaným výrobcom. Tu je niekoľko príznakov, na ktoré si treba dať pozor:

  • Znížená priľnavosť a nerovnomerné opotrebovanie dezénu
  • Nepohodlná jazda
  • Veľmi nestabilná jazda
  • Pneumatiky neabsorbujú náraz, preto pocítite vplyv nerovných ciest
  • Nadmerné opotrebovanie pneumatík

Takisto, ako by malo byť pre vás znepokojujúce každé poškodenie pneumatiky, mali by ste minimálne rovnakú pozornosť venovať aj faktu, že prehustené pneumatiky tiež zvyšujú pravdepodobnosť dopravnej nehody. Aj keď príležitostná jazda na mierne prehustených pneumatikách pravdepodobne nepovedie k väčším problémom, extrémne prehustené pneumatiky predstavujú vážne bezpečnostné riziko.

Podhustená pneumatika

Prehustené pneumatiky nie sú jediným problémom na cestách. Rovnako nebezpečné a nákladné sú aj podhustené pneumatiky. Tak isto ako príliš nahustené pneumatiky, aj podhustené pneumatiky môžu spôsobiť vážne nehody. Keď je pneumatika podhustená, väčšia časť povrchu pneumatiky prichádza do kontaktu s vozovkou. To môže spôsobiť zvýšené trenie a nebezpečné opotrebovanie.

Aké sú riziká jazdy s podhustenými pneumatikami?

Nákladné poškodenie vozidla

Podhustené pneumatiky budú vyvíjať väčší tlak na rohy odpruženia a podvozku vozidla, čím hrozí zničenie dôležitých komponentov. Okrem toho budú viac namáhané aj vaše brzdové vedenia, kolesá, strmene, blatníky a rotory.

Zvyšuje sa spotreba paliva

Podhustená pneumatika má väčší aj valivý odpor, čo sa spája s vyššou spotrebou paliva.

Menšia kontrola nad vozidlom

Podhustené pneumatiky sa väčšou časťou svojho povrchu dotýkajú vozovky, sťažujú ovládanie a manévrovanie vášho vozidla. Taktiež je ťažšie rýchlo zabrzdiť. Tým zvyšujete svoje šance, že sa stanete účastníkmi kolízie.

Signály, že vaša pneumatika je podhustená:

  • Na čerpacích staniciach zastavujete častejšie, kvôli palivu
  • Slabé ovládanie riadenia
  • Úplné zabrzdenie trvá dlhšie ako zvyčajne

Vo väčšine áut vás kontrolka systému sledovania tlaku v pneumatikách na prístrojovej doske upozorní, keď je tlak v pneumatikách príliš nízky. Keď si všimnete, že sa svetlo rozsvieti, je ideálne problém čo najskôr vyriešiť, aby ste sa vyhli prípadnému nebezpečenstvu.

Preventívna kontrola

Väčšina motoristov podrobí svoje pneumatiky kontrole až v prípade pocitovej zmeny pri šoférovaní. No za tú dobu už mohlo dôjsť k zvýšenému opotrebeniu niektorej z pneumatík. Preto je pravidelná kontrola viac ako odporúčaná, najmä v období častých výkyvov vonkajších teplôt a pri zmene ročných období.

Tip: Viete, ako správne pripraviť‘ auto na zimu?

Aký je ideálny tlak v pneumatikách?

Správny a ideálny tlak vzduchu v pneumatikách je pre každé vozidlo odlišný a daný výrobcom. Záleží na veľkosti a type daného modelu, ako aj rozložení jeho hmotnosti na jednotlivých nápravách.

Väčšina osobných motorových vozidiel uvádza hodnotu 2,2 – 2,4 baru, pričom sa tieto hodnoty môžu na jednotlivých nápravách líšiť. Pokiaľ si nie ste úplne istí, siahnite po manuáli od vozidla, kde by tieto informácie mali byť uvedené.

Na mnohých vozidlách možno nájsť aj štítok. Vo väčšine prípadov je umiestnený na vnútornej strane stĺpika v priestore dverí vodiča alebo na vnútornej strane dvierok palivovej nádrže.

Ako si správne nahustiť pneumatiky?

Ak si chcete správne nahustiť pneumatiku, ideálne je spraviť to zastudena. To znamená, že vozidlo by ste tri hodiny predtým nemali používať alebo tak urobte hneď ráno, predtým ako sa niekam vydáte.

Bezpečnostné tipy

  1. Tlak v pneumatikách kontrolujte aspoň raz za mesiac, ak je to možné, tak aj raz týždenne.
  2. Pred dlhším výletom vždy znova skontrolujte tlak v pneumatikách.
  3. Tlak v pneumatikách kontrolujte, keď je vozidlo v pokoji, nie po jazde, keď sú pneumatiky ešte horúce.
  4. Majte vždy po ruke kvalitný tlakomer.
  5. Tlak v pneumatikách je samozrejme len jedným z aspektov údržby pneumatík. Pre bezpečné šoférovanie by si majitelia mali pravidelne kontrolovať aj dezén svojich pneumatík. Dezén pneumatiky je mimoriadne dôležitý pre priľnavosť a trakciu, najmä v nepriaznivých poveternostných podmienkach.
  6. Taktiež sa odporúča, aby si majiteľ vodila nechal vymeniť pneumatiky, zvyčajne každých 8 000 – 10 000 km.

Predtým, ako vyrazíte na cestu, či už krátku alebo dlhú, dbajte na to, aby všetky vaše pneumatiky mali správny tlak vzduchu, ktorý zabezpečí optimálnu spotrebu paliva, výkon auta a postará sa aj o vašu bezpečnosť.

Dominika Blchová, obsahový a SEO špecialista

- Reklama -spot_img
spot_img

Redakce doporučuje

Články autora