- Reklama -magazín

Alfa Romeo: taliansky nádych luxusu

spot_img

Alfa Romeo patrí k popredným menám talianskeho automobilového priemyslu. Ktoré najzaujímavejšie medzníky a modely za sebou má?

Počiatky histórie Alfa Romeo

Spoločnosť bola oficiálne založená v roku 1910. Pôvodný názov však znel ALFA, čo je slovo vzniknuté ako skratka z Anonima Lombarda Fabbrica Automobili. Až o 10 rokov neskôr si automobilka vetkla do názvu aj meno Romeo, ktoré odkazuje na podnikateľa Nicolu Romea, ktorý prevzal jej vedenie v roku 1915.

Hneď v tom istom roku zišiel z výrobnej linky tejto továrne prvý automobil. Niesol označenie ALFA 24 HP. Názov súvisel s výkonom vozidla, ale nie výkonom absolútnym, ako by sa najskôr dalo očakávať. Išlo o ten daňový. Dané to bolo tým, že daňové zaťaženie sa počítalo podľa matematickej formuly, ktorá výkon stanovovala na základe veľkosti valcov.

V ére Benita Mussoliniho sa Alfa Romeo stala synonymom výrobcu vozidiel pre hnuteľných zákazníkov. Avšak nemala vždy na ružiach ustlané. Vysporiadať sa talianska legenda musela, podobne ako mnoho ďalších spoločností, aj s následkami vojny. Tú úspešne prežila a nekompromisne si prerazila cestu k tomu, stať sa jednou z najúspešnejších zástupcov automobilového segmentu na trhu.

Najslávnejšie modely z dielne Alfa Romeo

Od samého začiatku sa Alfa Romeo sústredila na produkciu športových vozidiel. Nedá sa tak diviť, že už v roku 1925 tak so svojim modelom P2 slávila úspech na svetovom pohári.

Éra legendárnych vozidiel z dielne tohto producenta tým však ani zďaleka neskončila. K najslávnejším vozidlám, ktoré lemujú jeho dlhú históriu patria slávne Giulietty, Giulie, klasický Spider, cenené kupé Montreal alebo Alfasud, ktorý zaviedol predný pohon.

Svoje povesti automobilky, ktoré si potrpia na luxusné vozidlá, splnila značka aj s modelom Alfa Romeo Stelvio, ktorý patrí do kategórie kompaktných crossoverov SUV. Práve toto vozidlo sa stalo jej vôbec najpredávanejším modelom, v roku 2018 uvádzajú štatistiky zhruba 43 000 predaných kusov.

Talianska automobilová spoločnosť jednoznačne nestráca dych ani v súčasnosti, keď sa musela naučiť reflektovať posun vo vývoji tohto odvetvia. Pomyselným mostom k novej ére elektrifikácie sa stalo prevedenie Alfa Romeo Tonale.

- Reklama -spot_img
spot_img

Redakce doporučuje

Články autora