Jar je obdobím sadenia a siatia. Niekoľko jarných týždňov rozhodne o tom, či bude vaša úroda bohatá alebo zožnete len niekoľko plodov. Jedným z najobľúbenejších je v našom podnebnom pásme pestovanie paradajok. Základom pre dokonalú úrodu je predovšetkým neustála starostlivosť a vhodné hnojenie.
Živiny prechádza korene
Pokiaľ chcete v pestovaní paradajok uspieť, je prednostne potrebné starať sa o jeho korene. Cez ne prechádza do rastliny všetka vlaha a živiny. Akonáhle rastlina začína rásť, potrebuje získať stabilitu a pevne sa ukotviť v zemi. V prvých dňoch a týždňoch, kedy ešte nie je výrazne vidieť listy rastliny, sa vyhnite ich stimulácii a venujte sa práve koreňom. Na listy sa zamerajte až neskôr.
Základné hnojivo
Základné hnojivo, ktoré budete potrebovať na mladé rastlinky paradajok, obsahovo zodpovedá aj hnojivu, ktoré zaobstaráte na svoj trávnik. Tajomstvo sa skrýva v pomere. Stavte na tri základné prvky, ako je draslík, dusík a fosfor v pomere 13:13:40. Ak nemôžete na také hnojivo naraziť, je to preto, že väčšina maloobchodne predávaných hnojív na paradajky neobsahuje ten správny pomer. Skúste si pripraviť domáci.
Zázračné droždie
Ak neviete, po akom hnojive siahnuť, skúste domáci trik, ktorý je zároveň plný 3 vitamínov B, obsahuje tiamín, riboflavín a niacín. Práve droždie obsahuje ideálne množstvo základných prvkov, ktoré rajčiny v počiatku svojho rastu potrebujú. Aktivujte droždie kyselinou jantárovou a dreveným popolom. Vo veľkej nádobe zmiešajte 10 gramov kupovaného droždia s 5 lyžicami cukru. Pridajte liter vody a pol kilogramu dreveného popola. Nechajte minimálne pol hodiny lúhovať a potom preceďte. Prilejte ešte 8 litrov teplej vody a tabletu kyseliny jantárovej.
Ako správne postupovať
Zmesou zalejte sadeničky skoro ráno vo chvíli, keď majú 2 pravé listy. Nezalievajte nikdy do suchej zálievky, aby nedošlo k popáleniu koreňov. Celý proces opakujte po 10 dňoch. Akonáhle si sadenice vytvoria dostatočný koreňový systém, začnite hnojiť klasicky. Ideálny na to bude vývar z varených nesolených zemiakov.