- Reklama -magazín

Ako vybrať najlepšiu tlačiareň s lacnou prevádzkou

spot_img

Takmer každý z nás si aspoň občas potrebuje vytlačiť obyčajný dokument. Prípadne plánuje aj pravidelnú tlač fotografií. Ktorá tlačová technológia je na konkrétny účel vhodná?

Ako vybrať najlepšiu tlačiareň

Bežne je možné tlačiarne podľa použitej technológie rozdeliť na:

  • laserové
  • atramentové

Primárne by sme sa pred nákupom mali rozhodnúť, čo budeme tlačiť a ako často. Zvoliť vhodné riešenie je možné vo všetkých spomínaných prípadoch, teda ako pre príležitostnú čiernobielu tlač dokumentov, tak v prípade nutnosti pravidelne tlačiť fotografie.

Zároveň je nutné si prepočítať nákladovosť tlače. V tomto smere majú atramentové aj laserové tlačiarne svoje špecifiká a všetko sa odvíja od použitých náplní.

Je lepšia atramentová, alebo laserová tlačiareň?

Atramentové tlačiarne fungujú tak, že vstrekujú mikroskopické kvapky atramentu z tlačovej hlavy na papier. Cenovo sú tieto zariadenia veľmi dobre dostupné a ponúkajú dostatočne kvalitnú tlač vo farbe. Môžete s nimi tak tlačiť aj fotografie. Na druhej strane u nich hrozí rozmazanie tlače a použitý atrament môže zaschnúť.

Laserové tlačiarne naproti tomu je možné odporučiť hlavne pre tlač dokumentov. Používa sa tak skôr v sektore firemnom. Spoľahlivo tlačia hlavne dokumenty a vyznačujú sa vysokou rýchlosťou tlače. Za nevýhodu laserovej technológie možno považovať vyššiu spotrebu energie.

Aké sú prevádzkové náklady tlačiarní

Do nákladovosti tlače vstupuje okrem samotnej obstarávacej ceny aj nákladovosť na ich prevádzku. Tá je určená cenou náplní do tlačiarní a ich životnosťou.

Z tohto dôvodu môžeme laserovú tlačiareň označiť za drahšiu na vstupe, výdavky na tlač sa ale v čase kompenzujú nižšou spotrebou. Tá vyváža dokonca aj vyššiu obstarávaciu cenu samotných tonerov do tlačiarne v porovnaní s cartridgemi.

Náplne do tlačiarne však môžu mať v prípade atramentového prevedenia aj podobu tzv. tankov. Tým je možné ekonomickú náročnosť tohto typu tlačiarní ďalej znížiť. Najúspornejšie atramentové tlačiarne sa tak už približujú svojim laserovým „kolegýniam“.

- Reklama -spot_img
spot_img

Redakce doporučuje

Články autora