- Reklama -magazín

Viete, ako používať reflexnú vestu?

spot_img

Väčšina ľudí pozná reflexné prvky, medzi ktoré patrí aj reflexná vesta. Zvyčajne si to spájame s použitím v noci alebo pri zhoršenej viditeľnosti. V niektorých prípadoch možno ale reflexnú vestu ani nepotrebujeme.

Reflexná vesta musí spĺňať technickú normu pre odevy s vysokou viditeľnosťou. Technická norma pripúšťa 3 farby, a to fluorescenčnú žltú, fluorescenčnú oranžovo-červenú a fluorescenčnú červenú.

Zákon sa nezaoberá tým, či na reflexnej veste môžu byť logá alebo značky. Ak sme teda reflexný odev dostali ako darček, nemusíme sa obávať, že logo je prekážkou.

Najdôležitejšie teda je, aby nás v tomto odeve bolo vidno aj za zlých svetelných podmienok, vo dne aj za tmy pri osvetlení prednými svetlometmi vozidla.

Reflexné vesty je možné kúpiť v e-shopoch, v obchodoch s pracovnými odevmi, na benzínových pumpách, ale aj na tržniciach. Keďže sa jedná o celkom dôležitý prvok v aute, je vhodné siahnuť po kvalitnejšej variante.

Použitie reflexnej vesty

Ak si položíme otázku, kedy a ako používať reflexnú vestu do auta, odpoveď sa môže zdať jednoduchá. Zo zákona musí mať vodič oblečený reflexný odev, ak sa zdržiava na ceste, mimo vozidla počas núdzového státia.

Reflexný odev, v našom prípade vestu, by si mal človek obliecť ešte pred vystúpením z vozidla. Príkladom núdzového státia je porucha vozidla na komunikácii, napríklad výmena pneumatiky, žiarovky, apod. Pokiaľ je vo vozidle viacero ľudí, každý z nich musí mať reflexnú vestu. Preto je lepšie mať v aute viac ako jednu.

Za núdzové státie by mnoho ľudí považovalo aj zastavenie policajtmi. Opak je ale pravdou. V takomto prípade vestu mať nemusíme a nie je to ani povinné.

Povinná výbava auta

Reflexná vesta, ako taká, nie je súčasťou povinnej výbavy do auta a je len jednou z možností. Podľa zákona o povinnej výbave vozidla je povinnou výbavou bezpečnostný reflexný odev. Takže je na nás, či si vyberieme overal, bundu alebo nohavice.

Už vieme, že v povinnej výbave musí byť bezpečnostný reflexný odev. Poznáte ale základnú výbavu auta, ktorá by vám v aute nemala chýbať?

Prakticky teda v povinnej výbave nie je zakotvené, že to musí byť vesta, ale je stanovené, že bezpečnostný odev musí byť umiestnený v dosahu zo sedadla vodiča vozidla a musí spĺňať technickú normu pre odevy s vysokou viditeľnosťou.

Vestu musíme mať po ruke, aby sme sa k nej vedeli rýchlo dostať a nasadiť si ju skôr, ako sa budeme pohybovať po vozovke mimo vozidla. Pokiaľ máme vestu umiestnenú v kufri, musíme sa k nej vedieť dostať sklopením zadného sedadla.

Poriadok v aute

Reflexná vesta sa teda môže nachádzať aj v kufri. Pomerne dosť častým problémom býva odkladanie vecí do kufra. Ak nevieme, kam daný predmet dať a momentálne nie je potrebný, tak ho jednoducho hodíme do kufra a už sa viac nestaráme.

Tip: Čistota auta a poriadok môžu byť dôležité z rôznych hľadísk. Viete, ako postupovať pri čistení interiéru auta?

Postupom času sa tak kufor môže zmeniť na menšie smetisko, ktoré budeme voziť so sebou, nehovoriac o tom, že sa nám kufor môže úplne zbytočne zašpiniť, a teda aj vesta, ktorá môže byť v ňom odložená. Znečistená vesta už nebude spĺňať svoju funkciu a nám sa môže vytvoriť úplne zbytočný problém.

Michal Horváth, Špecialista na optimalizáciu webov – Naučte sa, ako nastaviť základné SEO on page faktory na svojom webe

- Reklama -spot_img
spot_img

Redakce doporučuje

Články autora