- Reklama -magazín

Skvelá fínska svieca za 15 minút

spot_img

Príroda poskytuje množstvo zázrakov. Ak ste, ako mnoho ďalších, podľahli kúzlu výletných táborákov alebo vonkajšieho varenia, oceníte elegantnú a efektnú alternatívu. Stačí si vytvoriť švédsku sviecu, ktorú môžete použiť na osvetlenie, ohrev alebo na varenie. Ako bonus pomôže plašiť divokú zver.

Oheň v polene
Švédska svieca je ohnisko ukryté v polene. Celá konštrukcia pôsobí ako veľká sviečka, ktorá ale poskytuje výrazne väčšie možnosti. Vďaka jednoduchej konštrukcii môžete na jej povrch umiestniť kanvicu s vodou alebo panvicu. Vo chvíli, keď začne horieť, osvieti aj svoje okolie. Princíp, ktorý umožňuje ohrievať jedlo a variť, je postavený na horúcom dyme. Sviečka by nemala horieť toľko, aby z nej šľahali plamene.

Sekera a drôt
Na výrobu sviečky budete potrebovať len niekoľko pomocníkov. Vyhľadajte poleno s priemerom od 10 do 40 cm. Nesmú obsahovať hrče. Ideálne na výrobu je dobre vysušené drevo. Rozrežte peň do kríža na štyri až šesť rovnakých častí. Snažte sa z každého kusu odstrániť stred. Vzniknutý otvor poslúži ako komín. Drevo zviažte dohromady drôtom alebo nedosekávajte až k spodnej časti, aby všetko držalo pohromade. Do medzier vložte papier, drobné triesky, piliny alebo suchú trávu.

Ako dlho bude horieť
Potom, čo sa dostatočne rozhorí, môžete podľa veľkosti polena počítať s ohňom, ktorý vydrží 1 až 3 hodiny. Sviecu vďaka tomu môžete využiť na dlhé varenie aj opekanie špekáčikov pre jedného alebo dve osoby. Dĺžku horenia predĺžite, pokiaľ vložíte papier a suchú trávu do hornej časti, čím nižšie ich umiestnite, tým intenzívnejší bude oheň, ale skrátite životnosť.

Použite ju opakovane
Ak ju chcete využívať opakovane, stačí v spodnej časti zabrániť prúdeniu vzduchu. Po vychladnutí ju môžete uschovať. Rovnaký postup pre zapálenie umožní aj jej znovupoužitie.

Dbajte na bezpečnosť
Celú konštrukciu položte na kamenistý alebo piesočnatý povrch. Mala by byť vzdialená aspoň 3 metre od stromov či suchej trávy. Po ruke si nechajte vedierko s vodou, ktorý použite v prípade ohrozenia.

- Reklama -spot_img
spot_img

Redakce doporučuje

Články autora